Ana sayfa » DevOps Nedir? | Bilinmesi Gereken DevOps Kavramları

DevOps Nedir? | Bilinmesi Gereken DevOps Kavramları

by teknodice
Devops-nedir

DevOps, bir ürünün ortaya çıkışındaki süreçte en başından sonuna kadar, hatta ürün çıktıktan sonra da süreçlerin devam ettirilmesidir, yazılımın dağıtımını kolaylaştırma amacı vardır, DevOps yazılımsal bir kültürdür.
Kısaca Development Operations kelimelerinden türetilmiştir.
DevOps’un ortak noktası, geliştirme ve operasyonlar arasındaki iletişimi güçlendirmektir, operasyon ekibi DevOps yaklaşımı sayesinde geliştirme ekiplerine artık daha yakın çalışmaktadır.
Agile (proje yönetim metedolojisi) kavramıyla birlikte daha güçlü bir yapı kurmak mümkün.

DevOps ayrıca, operasyon ekiplerinin faaliyetlerini otomatize etmeyi amaçlar, çok duyacağınız otomatize kavramları aşağıda kısaca açıklayalım, ileriki yazılarımızda detaylandıracağız:

IAAC | Infrastructure as Code: Konfigüre etmemiz gereken bir makinamızı manuel işlemler yerine script kullanarak gerçekleştirmemizi sağlar.
Sunucu Sağlanır -> Bu Sunuculara Yazılım Yüklenir -> Yazılım Yapılandırılır -> Uygulama Dağıtılır

Continuous Deployment | Sürekli Dağıtım: DevOps’la ilgili temel bir terminolojidir. test ortamlarında sürekli olarak yazılımın yeni sürümünün dağıtılmasıyla ilgilidir.

Continuous Delivery| Sürekli Teslimat: CD (Continuous Deployment) kavramına ek adımlar eklenmiş halidir. CD otomasyonuna ek olarak QA ve UAT onayları aldıktan sonra uygulamanız dağıtılır.

… Güncellenecek.

İlgini Çekebilir

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x