Ana sayfa » Google Türkiye’deki Arama Sonuçlarındaki Alışveriş Reklamlarını Kaldıracağını Açıkladı

Google Türkiye’deki Arama Sonuçlarındaki Alışveriş Reklamlarını Kaldıracağını Açıkladı

by ozarci
Google Türkiye’deki Arama Sonuçlarındaki Alışveriş Reklamlarını Kaldıracağını Açıkladı

Arama motoru Google, Rekabet Kurumu kararı sonucu üzerine 10 Ağustos itibariyle alışveriş reklamlarını Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracak.

Buna göre 10 Ağustos’tan itibaren arama sayfasının en üst kısmında yer alan slider şeklindeki alışveriş reklamları sayfada yer almayacak, kullanıcılar arama yaptıklarında bu alanı görmeyecek.

Google’dan yapılan açıklamada:
  
“Rekabet Kurumu’nun Mayıs 2020’deki Alışveriş kararına uymak üzere, Alışveriş Karşılaştırma Servisleri’nin (AKS) bu reklamlara eşit erişimini sağlayan ve Alışveriş reklamlarının kullanıcılar ve satıcılar için kalitesini koruyan bir çözüm önerisinde bulunduk. Avrupa’daki Google Alışveriş Reklamları davasında başarılı şekilde uygulanan çözüm yolu ile büyük benzerlikler taşıyan önerimizin,  Türkiye’de kararın yerine getirilmesine ilişkin sürenin sonuna kadar Rekabet Kurulu tarafından kabul edilip edilmeyeceği belirsizlik taşıyor. Bu nedenle faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürmek amacıyla, Alışveriş reklamlarını Türkiye’deki Google Arama sayfalarından kaldırmaktan başka bir seçeneğimiz maalesef bulunmuyor.”

Google’dan yapılan açıklamada “Bu sorunları önümüzdeki aylarda çözüme kavuşturabilmeyi ve RK ile Alışveriş reklamlarını Türkiye’ye tekrar getirebilmemizi sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umuyoruz.” ifadelerine de yer verildi.

İlgini Çekebilir

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x